Як виникають істерики в стосунках
Загалом, істерика виникає в момент різкого падіння ілюзій людини. Це саме той момент, коли вона бачить реальність без рожевих окулярів. Тому сама істерика може багато розповісти про ілюзії людини – їхню силу та те, що вони в даний момент прикривали.
Відбувається тригерна подія, яка змушує ілюзії зникнути, і людина постає перед реальністю, в якій, зазвичай, усвідомлює своє жалюгідне становище. Побачивши все це, неважко знайти “винного” й обрушити на нього потік неконтрольованого гніву.
Розгляньмо це на прикладі історії:
Дівчина готується до відпустки з чоловіком – купує одяг, робить манікюр, збирає речі, шукає готелі. А в останній момент чоловік каже, що нікуди не хоче їхати… і не поїде.
Якщо у дівчини було море ілюзій, вона не помічала, наскільки безініціативно чоловік ставився до майбутньої поїздки та до стосунків загалом. Вона не звертала уваги на те, як він намагався перевести розмову з теми відпустки або уникав конкретних планів.
Саме тому відмова чоловіка стала для неї шоком.
Якщо ілюзій небагато, дівчина могла припустити, що чоловіка не надто цікавить відпустка, тому він у принципі міг відмовитися. Адже для неї подорож важлива, а для нього – ні.
Якщо ж ілюзій немає зовсім, вона бачить, до чого все йде.
Цій дівчині достатньо було не будувати ілюзій, щоб уникнути істерики через зірвану відпустку або через слова чоловіка: “Ой, знаєш, я забув купити квитки, і вони закінчилися. Доведеться поїхати в село, але ж це не страшно?”
Дівчина без ілюзій заздалегідь припускатиме, що відпустка може зірватися, тому це не стане для неї несподіванкою, яка раптом відкриє їй власну прилипливість (простими словами: тільки їй одній це було потрібно).
Те саме стосується й чоловіків. Ви бачите можливі варіанти розвитку подій і прогнозуєте їх, аналізуючи інформацію об’єктивно, без ілюзій.
У такому випадку ви готові до будь-якого результату, особливо у взаємодії з іншими людьми. Ви розумієте, що воля іншої людини знаходиться поза вашим контролем, тому не очікуєте, що вона буде діяти за ВАШОЮ логікою. Ви припускаєте, що друга людина завжди діє у СВОЇХ інтересах, незалежно від вашого статусу у відносинах.
Якщо говорити про таких людей, ви не зможете обрушити їхні ілюзії – що б ви не зробили. Вони готові до всього. Ви хотіли побачити емоційну реакцію, але почули лише: “Я зрозумів”. Такі люди мимоволі викликають повагу – вони стають еталоном стабільності та самоконтролю. Хоча самоконтроль їм навіть не потрібен – адже немає ілюзій, які треба було б “утримувати”.
Цінність і ефективність таких людей у тому, що їхній стан досягається не відмовою від емоцій, а відмовою від ілюзій та спотворень реальності. Це лише об’єктивне трактування подій і розуміння можливих варіантів розвитку на основі дій другої людини.
У такому стані ви прогнозуєте кілька сценаріїв розвитку подій, схиляючись до одного з них не через свої бажання, а виходячи з отриманого зворотного зв’язку від іншої людини.
Давайте розглянемо зраду коханої людини, яка часто викликає стан афекту. Афект (або істерика) можливий тільки в тому випадку, якщо подія, що сталася, була для вас абсолютно непередбачуваною.
Без ілюзій ви бачите всі процеси, що відбуваються у стосунках, тому в деяких випадках ви можете припустити можливість зради. Якщо нічого про це не говориться, але ви розумієте, де знаходиться волевий центр іншої людини, ви готові допустити варіант, що вона може вибрати іншого. У такій ситуації ви відразу йдете від цієї людини, адже вона вже зробила свій вибір, і цей вибір не був на вашу користь.
Це відбувається без сварок, скандалів і обговорень.
Такі ситуації майже завжди викликають переоцінку з боку іншої людини і бажання повернути вас, поки ви ще не пішли занадто далеко.
Якщо говорити про звичайні повсякденні істерики, то вони знову ж таки пов’язані з тимчасовим падінням ілюзій. Наприклад, дівчина вважає себе дуже важливою і потрібною, а чоловік забув привітати її з Днем народження. Інший варіант: чоловік вважає себе подарунком для дівчини, а вона запізнилася на побачення на годину.
У таких випадках розчарування і істерика виникають саме через незістиковку того, що ви очікували, і того, що сталося насправді. Ілюзії руйнуються, і людина стикається з реальністю, що може бути болісно.
Хочете позбутися від цього? Перестаньте в кожній історії вважати себе подарунком долі. Припустіть і інший варіант — тоді тримати себе в руках стане значно простіше, а ваша поведінка буде більш адекватною. Якщо ви вважаєте, що банальний флірт або етикет — це знак любові з боку іншої людини, вас чекає падіння ілюзій і істерика.
Якщо людину трохи тягне у вашу сторону, а ви придумали ціле бушуюче полум’я, результат буде аналогічний. Чоловік зробить або скаже якусь дрібницю, а для вас це стане тригером, тому що “гаряче закоханий хлопець так ніколи б не вчинив”. Так! Тому що він не гаряче закоханий хлопець!
І не треба робити його таким у своїй голові. Будувати стосунки з таким можна. Ось вчора він не був гаряче закоханим, а сьогодні вже гаряче закоханий. Таке часто трапляється, але тільки якщо немає ілюзій.